понеділок, 16 жовтня 2017 р.

розробка уроку з української літератури для 6 кл

Розробка уроку з української літератури для 6 класу (відкритий урок)

Тема: Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею, та її зв’язок із «Молитвою» О. Кониського, духовнимним гімном України.
Мета: розвивати вміння аналізувати, порівнювати, робити власні висновки,  логічно мислити,  культуру зв’язного мовлення, комунікативну, навчально-пізнавальну компетенції; ознайомити учнів із легендою, визначити її тематичне спрямування, з’ясувати роль і місце пісні в житті українського народу, провести паралель між легендою та піснею О.Кониського ,,Молитва’’; 
удосконалювати вміння аналізу поетичних творів, формувати світогляд школярів;  виховувати любов до рідної України, патріотичні почуття, почуття гордості за неї.Обладнання: підручник,  дидактичний матеріал, портрет О.Кониського, аудіозапис  ,,Молитви’’.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
ХІД УРОКУ
І   ..   ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ  МОМЕНТ
II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
Мотивація навчальної діяльності школярів.  
Вступне слово вчителя.
Відомий французький письменник А. Камю вважав, що не можна бути щасливим одному. І дійсно, люди почуваються щасливими, захищеними у своїй заможній, незалежній країні, серед свого роду й народу. Найсвітліші народні сподівання, духовність народу відбивають офіційний державний гімн, інші пісні-гімни, просякнуті подібними мотивами. З таким твором ми й познайомимося на уроці. Тема нашого уроку Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею, та її зв’язок із «Молитвою» О. Кониського, духовнимним гімном України.
ІІІ. СПРИЙМАННЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО
МАТЕРІАЛУ
1. Робота над епіграфом уроку
Відомий український письменник  Григір Тютюнник писав про пісню:
Пісня – це коли душа сповідається.
                                                                           Г. Тютюнник
Як ви розумієте епіграф уроку?
2. Розшифрувати кросенс.
               Кросенс - це вид головоломки нового покоління Слово «кросен» означає «перетин значень» і придумане за аналогією зі словом «кросворд», яке в перекладі з англійської мови означає « перетин слів».
Розшифруйте три ключових слова до теми. (на дошці)
О
Т
І

Р

Т
П
А
       Відповідь: патріот.
О
Л
Т

И

В
М
А
Відповідь: молитва.
Н
Е
Д

Е

Г
Л
А
Відповідь: легенда
Як ви думаєте, як ці слова пов’язані з нашим уроком? Хто такий патріот?
3. Вступне слово вчителя. Розповідь про поняття легенда, молитва
Легенда — один із жанрів народної прози, розповідь про видатну подію чи вчинок якої-небудь людини, в основі якої диво, фантастичний образ або уявлення, яке сприймається оповідачем як достовірне. Водночас сюжет легенди базується на реальних або припустимих фактах; легендарний герой може мати свій праобраз у реальному житті, в історичній дійсності.
Молитва виникла на основі первісних магічних замовлянь і заплітань як звертання до бога, до надприродних сил із проханням про дарування різних благ і відвернення зла. Молитва є невід’ємною частиною всіх релігійних культів, обов’язковим атрибутом обрядів богослужінь, церковних свят. Молитва пов’язана з вірою в магічну силу слова.
У літературі молитва — це переважно поетичні твори на біблійні та життєві сюжети.
4. Асоціативний ряд до слова Україна.
Які асоціації у вас виникають до слова Україна. Назвіть їх.
5.  Виразне читання легенди про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею.
5.  Евристична бесіда.
1.     Кого і чим наділяв Господь Бог?
2.     Як у творі зображена поведінка дівчини?
3.     З яким горем звернулася дівчина – Україна до Всевишнього?
4.     Які були подальші дії дівчини, після отримання нею пісні від Всевишнього?
5.     Яким перед нами постав Господь Бог?
6.     — Визначте за легендою риси національного характеру українців. (Поетичні, покірні, з гарним естетичним смаком, богобоязливі, волелюбні та ін.)
— Яка основна думка цього твору?
(Серед усіляких скарбів, талантів, здібностей, обдаровань пісня є неоціненним даром.)
7.      Гра « Я тобі – ти мені»
Наскільки ви були уважними під час роботи над текстом молитви, ми зараз перевіримо, виконавши завдання «Я тобі-ти мені». Попрацюйте у групах та допишіть відповіді
·        Якось Господь вирішив наділити усіх дітей світу…(талантами)
·        Французи вибирали…(елегантність і красу)
·        Німці обирали собі…(дисципліну і порядок)
·        Поляки отримали…(здатність до торгівлі)
·        Італійці одержали…(хист до музики)
·        Дівчина – Україна мала віночок із…(червоної калини)
·        Вона сиділа у куточку боса та у …(вишиванці)
·        Взявши дарунок, дівчина міцно притиснула до …(серця)
·        З ясним обличчям та вірою понесла дівчина – Україна пісню в …(народ)
8.     Учитель пропонує, користуючись текстом легенди, доповнити схему.
Україна
Якою вона є в легенді
·        Знедолена
·        Беззахисна
·        Несмілива
·        Сповнена віри
Якою я її бачу
______________________
______________________
______________________
______________________
ФІЗХВИЛИНКА
9.     Випереджальне завдання. Учні самостійно відшуковували матеріал про історію пісні.
Ця пісня більш як півстоліття була забороненою, не виконувалася на концертах, не звучала по радіо. Коли вона народилася, точно не відомо. Слова належать Олександрові Кониському, музика — Миколі Лисенкові. У 90-х роках її знали в Галичині. У 1903-му, коли автор музики перебував у Львові, вона лунала на концертах. Спочатку була написана для дітей, після зміни окремих слів набула загальнонародного звучання. Виконувалась у школах, на церковних святах, світських концертах, як духовний гімн — спочатку в західноукраїнських землях, а протягом 1917–1920 років — і в Наддніпрянській Україні. А згодом була заборонена. Не увійшла до жодного з видань творів М. В. Лисенка. Текст і музика зливаються воєдино, творять цілісність.
10.  Слово вчителя
Коротка розповідь про О. Кониського.
Отже, «Боже великий, єдиний» — одна з тих духовно-патріотичних пісень, що служили і служать високій меті національного відродження народу. Пісня широко знана в усіх країнах, де проживають українці, духовно об’єднує їх із батьківщиною.
• Чи чули ви будь-коли молитву? Що ви відчували при цьому?
9. Прослуховування аудіозапису пісні ,,Молитва’’ О.Кониського.
Що ви відчували, коли слухали молитву.7
10.Виразне читання ,,Молитви’’ О.Кониського.
11. Обговорення змісту твору за питаннями:
• Що таке молитва?  Коли і з чим люди звертаються до Бога?
• Чому автор називає Бога великим, єдиним?
• Чим Бог може допомогти людям? («Волі і світла промінням ... освіти», «Світлом науки і знання ... просвіти», «В чистій любові до краю ... зрости», «Всі свої ласки й щедроти ти на люд наш зверни!», «Дай волю, ... долю ..., доброго світла, щастя ..., многая літа!») Які відтінки переважають у творі? (Світлі: «світла промінням», «світлом науки і знання», «доброго світа!»)
• Для кого О. Кониський написав цей твір?
12. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».  Робота в групах
Завдання: скласти паспорт твору.
Назва твору
,,Молитва’’
Автор
О.Кониський
Рік народження
Невідомо
Тема
Звернення людей до єдиного Бога з молитвою про необхідність уберегти Україну і дати її народу волі, щастя і долі.
Ідея
Возвеличення сили Бога, віра люду в його допомогу.

Жанр
Молитва
Художні особливості пісні

    Звертання: «Боже…»
    Метафори: «Боже, освіти, просвіти, зрости, храни, зверни, дай.
Епітет: «Чиста любов»
Риторичні оклики: «Ти на люд наш зверни!», «Дай доброго світла!»,       «І многая, многая літа».


13. Інтерактивна вправа «Павутинка». Робота в парах.
Виписати із тексту дієслова наказового способу, з’єднавши їх із відповідними словами у таблиці.

її

в любові

на люд

нас

Україну
(Осіни, зрости, зверни, просвіти, храни)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Щоб підбити підсумки нашої роботи, я пропоную скласти сенкан до слів «молитва», «пісня», Україна.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
Отже, серед усіх скарбів і талантів пісня неоціненний скарб нашого народу. Звертаючись до Бога з молитвою ми, ми повинні молитися за свою Батьківщину, за свою Україну, бо люди почуваються щасливими, коли захищені у своїй заможній, незалежній країні, серед свого роду й народу.
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1.     Опрацювати за  підручником матеріал.   
2.     Виразне читання.
3.Намалювати малюнок до легенди.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Дієслово